Lęk przed zbliżeniem – czym jest anoreksja seksualna?

Wymawia się migreną, dolegliwościami żołądkowymi i przepracowaniem. W rezultacie odczuwa poczucie winy, a jej stan emocjonalny jeszcze bardziej się pogarsza. Tak może się zachowywać osoba cierpiąca na anoreksję seksualną – zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Lęk przed seksem najczęściej ma źródło w psychice i wymaga jak najszybszej pomocy lekarskiej.

Anoreksja w tradycyjnym tego słowa znaczeniu jest zaburzeniem, w którym chory robi wszystko, by nie jeść. Anoreksja seksualna to podobna dysfunkcja, dotyczy jednak sfery łóżkowej. Nazywana bywa awersją, oziębłością, czy po prostu zwykłą niechęcią do intymnych zbliżeń. W rzeczywistości jest poważnym problemem, który wymaga pomocy specjalisty. Jeśli seksualny anorektyk w porę nie zapisze się na wizytę u seksuologa, musi liczyć się z poważnym kryzysem, a nawet rozpadem związku.

Przyczyny lęku przed zbliżeniem

Jeszcze od niedawna oziębłość seksualną przypisywało się przede wszystkim kobietom. Obecnie, dzięki m.in. antykoncepcji i bardziej otwartemu podejściu do seksu, panie coraz lepiej odnajdują się w łóżkowej sferze życia. Anoreksja seksualna może więc dotknąć w takim stopniu kobietę, jak i mężczyznę. Przyczyny tego stanu rzeczy zawsze są złożone.

Lęk przed zbliżeniem najczęściej ma podłoże psychogenne. Przyczyną bywa niskie poczucie własnej wartości, problemy emocjonalne, kompleksy, głęboko zakorzenione uprzedzenia, niewłaściwe podejście do seksu wyniesione z domu rodzinnego, traumatyczne przeżycia z przeszłości, przewlekłe zmęczenie, załamanie nerwowe, a nawet depresja.

Jak rozpoznać seksualną anoreksję

Brak ochoty na seks jest zjawiskiem naturalnym i całkowicie akceptowalnym – oczywiście jeśli nie jest to stan permanentny, trwający dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli więc partner co i rusz znajduje wymówki, by uniknąć fizycznego zbliżenia – bóle głowy, zmęczenie, problemy z żołądkiem – przyczyny mogą być dwie. Albo ukrywa romans, albo cierpi na seksualną anoreksję.

U mężczyzn dysfunkcja ta może objawiać się m.in. problemami z erekcją. Należy jednak rozróżnić sytuację, w której niechęć do seksu powoduje zaburzenia wzwodu, od takiej, w której to problem z erekcją zniechęca mężczyznę do seksu. W tym drugim przypadku sprawa jest prostsza do rozwiązania. Zaburzenia erekcji leczy się farmakologicznie. Lekarz może przepisać np. Kamagrę – lek z sildenafilem ułatwiający napływ krwi do prącia podbudzony podnieceniem. Równocześnie z podawaniem Kamagry leczy się przyczynę zaburzeń – może to być np. niezdiagnozowana cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekły stres czy niewłaściwa dieta.

Lęk przed seksem – to się leczy

Niezależnie od przyczyny anoreksji seksualnej, leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się seksuolog. Jeśli problem leży w psychice, może skierować pacjenta na psychoterapię. Jak najszybsze rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne nie tylko ze względu na powodzenie związku. Gdy organizmowi zaczyna brakować seksu, staje się on bardziej narażony na różnego rodzaju dolegliwości.

Pacjent częściej choruje, ponieważ osłabieniu ulega jego układ odpornościowy. Zaczynają się problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi, pojawia się osłabienie i apatia. Czym szybciej chory przyzna się do swojej dolegliwości, tym łatwiej będzie mu powrócić do normalności i udanych zbliżeń.