Objawy i leczenie zakażenia bakterią helicobacter pyroli

Bóle brzucha, mdłości, zaparcia, biegunki i brak apetytu – wszystko to mogą być objawy zarażenia baterią helicobacter pyroli. Szacuje się, iż nosicielem tej baterii jest od 40 do 60% Polaków. W aptekach bez recepty dostępne są proste testy do użytku domowego. Warto je wykonać – nieleczona infekcja tą bakterią może bowiem doprowadzić do wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka, a nawet nowotworu.

Bakteria helicobacter pyroli odpowiedzialna jest za wiele poważnych schorzeń układu pokarmowego. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, zainfekowanych nią jest aż 30% populacji krajów rozwiniętych i 80% ludności krajów rozwijających się. Obecnie istnieją sprawdzone sposoby na szybkie wyleczenie uciążliwej infekcji.

Helicobacter – jak się objawia

Odkrycie bakterii helicobacter pyroli zostało w 2005 r. uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny dla dwóch australijskich naukowców – Robina Warrena i Barry’ego Marshalla. Prace nad działaniem tej bakterii pozwoliły zwiększyć skuteczność leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka, chorób dwunastnicy, nowotworów żołądka oraz choroby wrzodowej.

Objawami zakażenia bakterią helicobacter pyroli są bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia, zgaga i uciążliwe odbijanie, a także brak apetytu, bóle w nadbrzuszu i mdłości. Wiele zarażonych osób całymi latami żyje z bakterią helicobacter pyroli, lecząc objawy domowymi sposobami lub stosując leki, które wprawdzie zmniejszają dolegliwości, ale nie usuwają źródła problemu. Według WHO bakteria ta jest przyczyną aż 80% przypadków chorób wrzodowych żołądka i 90% chorób wrzodowych dwunastnicy.

Jak leczy się helicobacter?

Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest wygojenie wrzodu i przeciwdziałanie jego nawrotom. Choremu podaje się blokery pompy protonowej bądź H2-blokery oraz dwa antybiotyki zwalczające drobnoustroje. Podobnie jak przy innych kuracjach antybiotykowych, uzupełnieniem leczenia są leki osłonowe i preparaty neutralizujące kwas solny. Taka trójlekowa kuracja trwa 7 dni.

Testy na helicobacter

Osoba, która podejrzewa u siebie infekcję tą groźną bakterią, nie musi zapisywać się na serie skomplikowanych badań. W aptekach bez recepty dostępne są testy na obecność helicobacter pyroli – można je wykonać w domowych warunkach. W zależności od producenta, wiarygodność testu ocenia się na 90-99%. Wykonanie takiego badania w domu znacznie przyspiesza diagnostykę. Negatywny wynik uspokaja pacjenta – jeśli dolegliwości są chwilowe (spowodowane np. niestrawnością) może on nawet nie zapisywać się na wizytę u lekarza.

Natomiast wynik pozytywny daje lekarzowi podstawę do jak najszybszego wdrożenia skutecznego leczenia. Wczesne wykrycie bakterii pozwala uniknąć wielu poważnych chorób. Oprócz wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka czy nowotworu, helicobacter pyroli może wywołać m.in. chorobę Menetriera czy rozwój chłoniaka typu MALT. Warto więc zadbać o profilaktykę, a w razie potrzeby jak najszybciej wykonać test i zgłosić się do specjalisty.